top of page
  • Szerző képeTiszavölgyi Dávid

Hogyan követhetem a viharokkal kapcsolatos eseményeket? (2024)

Frissítve: márc. 2.


Gyakori kérdésként merül fel a csoportunkban, hogy mi lesz aznap, hol lehet látni mi történik éppen az országban? Erre szedtem össze Nektek egy kis segítséget, ebben hasznos dolgokat (pl. riasztás közeli zivatar esetén) találtok. A cikket kicsit lejjebb görgetve találjátok, most itt fent összegyűjtöttem pár dolgot, a legfrissebb teszteinken ezek az alkamazások bizonyultak ÉLES HELYZETBEN a legjobban használhatónak. Ezek azok, amik elengedhetetlenek egy vadászat során a pontos adatokhoz és navigációhoz.



AJÁNLOTT dolgok VIHARVADÁSZ szemszögből:



  • METNET radar: LINK 5 percenként frissül, nagyfelbontású, ajánlott radar! (CMAX) 2024-ben is EZ A LEGJOBB, ezt használjátok elsősorban!!


  • METEOLOGIX radar: LINK 1 km felbontású radar. Elérhető villámokkal együtt és storm tracking is van.

  • OMSZ PSCappi radar: LINK OMSZ 5 percenként frissülő Cappi radarképe.

  • WINDY alkalmazás: Android: LINK iOS: LINK de rákeresve az áruházban is le tudjátok tölteni. Nem perces radar, de viszonylag pontos és ami hasznos: mutatja az aktuális pozíciódat. Ami még fontosabb: a villámokat is mutatja, de csak 1 percig, ezáltal a friss villámokat azonnal látjátok, ahogy azt is, hogy éppen hol melyik zivatar aktív. A színezés sajnos nem a legszerencsésebb.

  • SHMU (Aladin): 5 percenként frissülő radar, pontos, használható. Van applikációja, ami mutatja a helyzetedet is, nagyon jól használható! Weboldal: LINK iOS alkalmazás: LINK Android: LINK


  • MY LIGHTNING TRACKER alkalmazás: Be tudtok állítani riasztást tetszőleges távolságra. Ha ezen a távolságon belül villámlik, akkor kaptok riasztást, így nincs több átaludt zivatar! Elérhető Androidra és iOS-re is, csak keressetek rá a nevére az áruházban. A benne található villámtérkép nem a legpontosabb. Van radar is, egész jó mértékben használható, de ennél is van szintén jobb a fentebb említettek között.

  • MŰHOLDKÉP: Friss műholdkép, ami szintén fontos egy vadászaton. Itt már akkor látjátok a növekedő gomolyokat, amikor azok még csapadékot sem produkálnak, így időben lehet rá reagálni. Ezt a kettőt ajánlom: SAT24 - LINK METEOLOGIX - LINK

  • BLITZORTUNG: LINK Villámokat mutatja, ami szintén elkél egy vadászat során. Van alkalmazás is Androidos telefonokra, de itt a weboldalon az AKTUÁLIS fülön is meg tudjátok nézni.

  • IDŐKÉP villámtérkép: LINK Néha még a blitzortungnál is pontosabb, a friss zivatarokat is könnyű detektálni (fehér pont = legfrissebb villámok)

  • METEOLOGIX villámtérkép: LINK Beállítható, hogy csak az elmúlt 5 perc villámait mutassa, ezáltal csak a frissebbeket látod.

  • WEBOLDALUNK AKTUÁLIS menüpontja: LINK Itt egy helyen láthattok minden információt, ami szükséges a helyzet áttekintésére. Radarok, műholdak, villámtérképek, és a legfontosabb linkek összeszedve. Használjátok!

 


Hogyan tájékozódhatok, hogy mi lesz aznap?

  1. Nálunk a csoportba az események előtt általában mindig kaptok tájékoztatást, amennyiben több zivatarral járó helyzet várható. Amennyiben nincs ilyen poszt rögzített bejegyzésbe, akkor vagy semmi, vagy maximum elszórtan 1-2 zivatar lehetséges. Csoportunk: Link

  2. Metora applikáció: Ebben értesítést kaptok, ha figyelmeztető előrejelzés, vagy riasztás kerül ki az OMSZ-nél, ebből azért következtethető hogy várható valamilyen esemény a környéketeken. Érdemes letölteni, használni. Andriodra letöltés: Link iPhonera letöltés: Link

  3. Discord szerverünk: Itt is kaptok tájékoztatást előre, de helyzetben akár részletesebben is (akár az éppen zajló vadászatban élőben is betekinthettek) Csatlakozni itt tudtok: Link

 

Hogyan értesülök arról, ha történik valami?

Ezt leginkább manuálisan érdemes nézni, de mi használunk olyan alkalmazásokat is ami riasztást ad közeli esemény esetén.

Erre az alábbiakat érdemes használni:


  • Meteora applikáció: Riasztások eseményekre. Amennyiben kiadják a riasztást vagy figyelmeztető előrejelzést, push értesítést kapsz. (Fontos: a figyelmeztető előrejelzés és riasztás nem azonos. A figyelmeztető előrejelzés akár 1-2 nappal előbb is kikerülhet, riasztás viszont 1-3 órával az esemény előtt, tehát riasztásnál kell komolyabban figyelni)

  • My Lightning Tracker (Android, iOS): AJÁNLOTT!! RIASZTÁS! Villámtérkép, szintén beállítható riasztással, villámlásra. Push értesítést kapsz, hanggal. FONTOS! A tesztek alapján villámtérképnek ne használjátok, kizárólag riasztásra érdemes fenntartani! Ennek beállítása, működése szerintem egyértelmű, sok szót nem ejtenék róla. Nagyon sokszor mentett már meg amikor gyorsan ki kellett mennem, időben értesültem a közeledő zivatarról. Sokat köszönhetek ennek, amikor nem figyeltem. Letöltés Androidra: Link Letöltés iOS: Link



  • Blitzortung (Android): Villámtérkép, amin be tudod állítani, hogy milyen közeli villámlás esetén küldjön riasztást. Ezt a preferences/alarm settings alatt tudod megtenni. Beálíltások: Alarm enabled: pipa, Background query period: off, Notification distance limit: az a távolság, ahonnan értesítést kapsz villámról. Signaling distance limit: Az a távolság amikor hanggal riasztást kapsz villámlásról. Alarm signal settings: Hang és rezgés beállítása. Signaling threshold time: Off. A többi beállítással eljátszhatsz, de ezek a legfontosabbak. Amennyiben eseményes nap van, akkor célszerű a háttérből nem bezárni az applikációt, mert van hogy úgy nem jelez.

Letöltés Androidra itt: Link



 

Továbbá csoportunkban a borítóképen fel van tüntetve, ha KÉSZENLÉT mód kerül bekapcsolásra:

Ennek működése:

⚠️⚠️ Készenlét módban akkor van a csoport, ha a borítóképen ez fel van tüntetve.

A készenlétnek 2 célja van:

1, Tájékoztatni Titeket, hogy az országban várhatóak nagyobb számban zivatarok.

2, Ne keveredjenek az aktuális és a régebbi események, ezáltal nyomon követhető legyen az akció

⚠️Mikor kerül kiadásra a készenlét?

Ezt kizárólag akkor adjuk ki, ha hosszabb akció várható. Ha 1-2 zivatar van csupán az országban, és ettől nem is várható nagyobb esemény, akkor nem kerül kiadásra, viszont ha várható erősödés, több zivatar, ami hosszabban tartó (legalább 2-3 óra), akkor már bekapcsoljuk. Ezt mindig hosszas, részletes elemzés előzi meg, folyamatosan nyomon követjük az eseményeket, és legjobb tudásunk szerint adjuk ki, tájékoztatunk titeket. Fontos, hogy a készenlét kizárólag zivatarokra vonatkozik, záporra, esőre, minden más egyéb eseményre nem. Készenlétes borítóból van sima, illetve van heves zivataros is, utóbbi nyilván akkor kerül ki, amikor nagyobb számban várhatóak HEVES zivatarok.

Mikor kerül kikapcsolásra a készenlét?

A készenlétet akkor vesszük le, ha úgy látjuk, hogy már csupán 1-2 zivatar és/vagy nem komolyabb akció van kilátásban a további időszakra.

⚠️FONTOS! Ez nem hivatalos "riasztás", mindenki mástól függetlenül működik, csupán a mi egyedi tájékoztatásunk. A hivatalos riasztásokat az OMSZ oldalán találjátok meg.

Olyan napokon, amikor esetleg tényleg komoly események várhatóak nagy idősávra vonatkozóan, akkor az is előfordulhat, hogy úgynevezett "egész napos" készenlétet adunk ki, itt az eseményektől függetlenül egész nap kizárólag aznapi események posztolhatóak a csoportban, minden más törlésre kerül.


 

Hol láthatom, hogy mi történik?

  1. Weboldalunkon az AKTUÁLIS menüpont alatt egy oldalon látható a villámtérkép, radar és műholdkép, illetve a legfontosabb linkek is megtalálhatóak. Link

  2. Műholdkép: Erre SAT24-et érdemes használni, amit itt találsz: Link Alul beállítható kisebb felbontással 5 perces frissítés is, ezt érdemes használni éles helyzetben. A műhold azért jobb, mint a radar, mert itt már előbb látod, ha zivatarfelhő kezd kialakulni, és ennek alapján tudod tovább tervezni a vadászatot. További műholdképek: METNET: Link OMSZ Felhőtípus: Link

  3. Radar: A radar csapadékot mutat. A csapadék intenzitását a színek mutatják meg, erre a legjobban az OMSZ radar használható, ez a "legszínhelyesebb". A piros-vörös (minél sötétebb annál erősebb) szín már erős csapadékot jelez, arra alkalmas helyzetnél ez már jégeső veszélyét is hordozza. Bármelyik radarkép animálásával láthatod, hogy merre halad az adott zivatar (Fontos: szupercella ettől kitérhet!). (az, hogy meddig él, arra laikusként nem fogsz itt választ kapni, ez már az aktuális helyzet ismerete, tudománya szükséges) Itthonra én 3 radart szoktam javasolni:

  • OMSZ radar: Hivatalos hazai radar, az egyik legjobb, legátláthatóbb az események követésére. OMSZ radar elérése itt: Link

  • METNET: Az OMSZ radarból dolgozik, de egy sokkal szebb vizualizáció, szerintem az egyik legjobban használható. Radar elérése itt: Link

  • SHMU.SK: Szlovák radar, de pontos, és majdnem egész Magyarországot lefedi. Radar elérése itt: Link

  • METEOLOGIX: 1 km felbontású radar. Elérhető villámokkal együtt és storm tracking is van. Radar elérése itt: Link

  • OMSZ PSCAPPI: OMSZ 5 percenként frissülő Cappi radarképe. Radar elérése itt: Link


  • Villámtérképek: Itt láthatod, viszonylag nagy pontossággal, hogy hol villámlik. Erre szintén 3 oldalt javasolnék, vagy pedig a fent említett applikációkat:


Hol tudom visszanézni mi történt?
  • Radarképet a MetNet oldalán tudsz visszanézni évekre visszamenőleg, itt: LINK

  • Villámtérkép archívum, ami testreszabható: LINK

  • Műholdkép archívum: LINK

10 358 megtekintés0 hozzászólás
Legújabb posztok
Kiemelt poszt
Archívum
Keresés
Kövess minket
  • Facebook Basic Square
  • Flickr
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page